Kemoterapija ima vsekakor zelo negativen prizvok, a se moramo zavedati, da je takšna terapija v prvi vrsti namenjena temu, da se učinkovito pozdravimo. Pri tej vrsti terapije se, kot že samo ime pove, uporabljajo kemične snovi. Skupina zdravil, ki se pri tem uporabljajo, se imenuje kemoterapevtiki oziroma citostatiki. Takšna zdravila se delijo na več skupin. Njihova učinkovitost je lahko različnih stopenj.
Sicer pa je kemoterapija povezana tudi s poškodbami zdravega tkiva. Bolniki se namreč ob tovrstni terapiji soočajo z izjemno težkimi pa tudi izčrpavajočimi stranskimi učinki. Ti lahko na primer delujejo na kostni mozeg, kožo ter na druge organe, kot so pljuča, srce, ledvice. V praksi to pomeni, da se lahko bolnik sooča z bolečinami, slabostjo, bruhanjem, zaprtjem, izpadanjem las, izgubo spomina, izgubo ali pa s povečanjem teže, krvavitvami. S podpornim zdravljenjem se stranki učinki lahko lajšajo.
Kemoterapija praviloma poteka več kot le enkrat
Dejstvo je, da kemoterapija poteka večkrat in ne samo enkrat. Bolniki v povprečju prejmejo od 6 do 8 ciklov, in sicer v razmiku treh tednov. Terapija se najpogosteje izvaja v ambulanti. Nekateri bolniki morajo v tem času tudi do pet dni preživeti v bolnišnici. Sam postopek poteka v obliki kratkih ali pa daljših infuzij v žilo. Drugi način kemoterapije pa je v obliki tablet. Izjemoma kemoterapija lahko poteka tudi v obliki injekcij v mišico.
Vsekakor bi bilo še kako zelo razveseljivo, da bi se kemoterapija dotaknila samo rakavih celic, vse ostale pa bi povsem pustila na miru. Vendar pa temu ni tako, saj rakava celica izvira iz normalne celice, kjer je nastala določena vrsta napake. Celice zato ne odmirajo tako, kot bi morale. Za rakavo celico je značilno, da ima povsem enake gradbene elemente, kot jih ima zdrava. Posledično kemoterapija poškoduje tudi zdrave celice.
Kemoterapija ni edina možnost
Še preden se bolnika pošlje na zdravljenje s kemoterapijo, se vsekakor poskusijo še drugi postopki in zdravljenja. A pogosto se izkaže, da je ustrezna rešitev prav kemoterapija.